sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton

Mısır`da son durum

Mısır`da son durum

Gerginlik sürüyor07.07.2013 00:00

Mısır`da  ordunun yönetime el koyması ve seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi görevinden uzaklaştırması kararını protesto eden grupların gösterileri devam ediyor.


Başkent Kahire`deki Rabiatu`l Adeviyye Meydanı ile Kahire Üniversitesi önünde Mursi`ye destek verenlerin protestosu sürüyor.


Ordunun yönetime el koyma kararını protesto eden göstericiler, Muhammed Mursi serbest bırakılmadan ve görevine iade edilmeden evlerine dönmeyeceklerini belirtiyor.


Öte yandan Mursi yanlıları Savunma Bakanlığı önünde toplanıyor. Göstericiler binanın duvarına, yönetime el koyma kararını açıklayan Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi`ye atfen, "Ey Sisi, cumhurbaşkanımız Mursi" yazılı pankart astı.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye ve diğer kentlerde de Mursi`ye  destek gösterileri aralıksız devam ediyor.

Mısır medyasının çağrısı ile bugün orduya destek veren grupların da akşam saatlerinde Tahrir Meydanı ve İskenderiye kentinde gösteriler düzenleyecekleri bildirildi.

Öte yandan Mısır`da ordunun yönetime el koyarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur`u geçici Cumhurbaşkanlığına getirmesine Arap Birliği`nden destek geldiği bildirildi.

Arap Birliği kaynakları, Genel Sekreter Nebil el-Arabi`nin, bir çok Batılı muhatabını, Mısır`da yaşananların askeri darbe olmadığı konusunda ikna etmeye çalıştığını ileri sürdü.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas`ın ardından Ürdün Kralı Abdullah da Mısır`ıngeçici Cumhurbaşkanı Mansur`u arayarak tebriklerini iletti.


10 KİŞİ GÖZALTINDA

Mısır emniyet güçleri, Sina Yarımadası`nda polise ve orduya ait kontrol noktalarına saldırılmasının ardından düzenlediği operasyonlarda 10 kişiyi gözaltına aldı.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Sina`nın El-Ariş Havaalanı ile Refah`daki bir karakola ve orduya ait kontrol noktalarına saldırı düzenlemekle suçlanan 10 kişi yakalandı.

Bu arada, Kuzey Sina`nın çeşitli bölgelerinde donanımlı askerlerin konuşlandırıldığı gözlendi.

Sina`da cuma günü kimliği belirsiz silahlı grupların El-Ariş Havaalanı ile 6 ayrı askeri noktayı hedef aldığı saldırılarda, 1 asker ölmüş, 6 asker yaralanmıştı. Güvenlik noktalarına düzenlenen iki ayrı silahlı saldırıda ise 4 polis hayatını kaybetmişti.

ŞİDDET ARTIYOR

Mısır`da Mursi`nin  gözaltına alınmasının ardından şiddet olayları başladı.

Sosyal Paylaşım sitelerinde paylaşılan bir görüntüde Mursi yanlıları ve Ordu tarafları arasındaki kavgada çatıdan iki kişinin atıldığı görülüyor. Metrelerce yükseklikten atılan iki gencin yanı sıra silah sesleri de susmuyor.


OBAMA`DAN  AÇIKLAMA

ABD Devlet Başkanı Barack Obama`nın, ülkesinin Mısır`daki herhangi bir siyasi parti veya gruba destek vermediğini yineleyerek, bu ülkede devam eden şiddet olaylarını kınadığı bildirildi.

Beyaz Saray`dan yapılan açıklamada, hafta sonunu Maryland`daki Camp David Başkanlık ikametgahında geçiren Obama`nın Ulusal Güvenlik Konseyi ile Mısırdaki gelişmeler hakkında telefonda görüştüğü belirtildi. Açıklamada, Mısırda geçiş döneminde ABD`nin belli siyasi parti ya da grupları yönlendirdiği yönünde yanlış iddiaların ortaya atıldığı ifade edildi ve bu iddiaların "kesin bir şekilde" reddedildiği kaydedildi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER GÖRÜŞMELERE KATILMAYACAK

Mısırda Müslüman Kardeşler Teşkilatı`nın siyasi uzantısı olan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP), ordunun yönetime el koyarak göreve getirdiği geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur`un çağrısıyla başlatılan ulusal diyalog görüşmelerine katılmayacağını açıkladı.

MISIR ORDUSU "BÖLÜNME" İDDİALARINI YALANLADI

Mısır ordusu, yönetime el konulmasının ardından ordu içinde bölünmeler yaşandığına ilişkin haberleri yalanladı.

Son iki günde aynı konuda ikinci kez açıklama yapan Mısır Ordusu Sözcüsü Ahmed Muhammed Ali, bu tür haberlerin silahlı kuvvetler içinde bölünmelere yol açılması hedefiyle gündeme getirildiğini savundu. Mısır ordusunun, halkın sağduyu ve bilincine güvendiğini belirten Ali, "ucuz yalanların" Mısır toplumunun orduya olan bağlılığı ve güvenine zarar vermeyeceğini vurguladı.

RADYO VE TELEVİZYON KURULU ÖNÜNDE GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Ordunun yönetime el koymasının ardından protestolar devam ederken, Mısır Ordusuna ait güvenlik güçlerinin Başkent Kahire`deki Mısır Radyo ve Televizyon Kurumu (Maspero) binası önünde yoğun güvenlik önlemleri almaları dikkat çekiyor.


GIYABİ CENAZE NAMAZI

Başkent Kahire`deki Rabiat`ul Adeviyye Meydan`ında Mursi`ye destek eylemlerine devam eden göstericiler, dün meydana gelen çatışmalarda hayatını kaybedenler için İslami İşler Yüksek Kurulu Başkanı Salah Sultan`ın imamlığında gıyabi cenaze namazı kıldı. Göstericiler, namazın ardından taşıdıkları sembolik tabutlarla Cumhuriyet Muhafızları Karargahı`na doğru yürüyüşe geçti.

Hayatını kaybedenlerin cenazeleri hızlı bir şekilde defnedildiği için cenaze namazlarının gıyaben kılındığı kaydedildi.

Mısır Sağlık Bakanlığı ve emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülke genelinde son bir hafta içerisinde meydana gelen şiddet olaylarında ölü sayısı 91`e, yaralı sayısı 1342`ye yükseldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, dün meydana gelen çatışmalarda 17`si ülkenin kuzeyindeki İskenderiye`de, 15`i başkent Kahire ve çevresinde, 5`i Sina Yarımadası`nda, 4`ü İsmailiye`de, 3`ü Şarkiye, Asyut ve Süveyş`te olmak üzere 44 kişinin öldüğü kaydedilmişti.

AJANSLAR


Etiketler: Mısır - Muhammed Mursi - Obama - Kahire - Mısırda darbe - firavun - ABD - Arap Emirlikleri - Mısırda son durum - Adli Mansur

Diğer DÜNYA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir