sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton

Putin`den Mısır`a uyarı

Putin`den Mısır`a uyarı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Mısır`ın iç savaşın eşiğinde olduğunu belirterek uyarıda bulundu07.07.2013 22:33

Kazakistan`ın başkenti Astana ziyaretinde açıklama yapan Putin, "Suriye`yi artık iç savaş sardı. Üzücü ki,Mısır da bu gelişmelere doğru gidiyor. Çok isterdim ki, Mısır halkı buna katılmaktan kaçınsın." diye uyardı.

Mısır`da 3 Temmuz`da gerçekleşen askeri darbeye Rusya`dan ilk resmi açıklama 4 Temmuz sabahı Dışişleri Bakanlığı`ndan gelmişti. Rus Dışişleri, Mısır`da tüm siyasi gruplara itidalli olmalarını ve şiddete başvurmamalarını istemişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kahire ve Mısır`ın diğer kentlerinde devam eden sokak gösterileri sonunda 3 Temmuz`da askeri yönetimin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi`yi görevden aldığı ve yerine Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur`u getirdiklerini ilan etti. Anayasa askıya alındı. Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi geçici bir teknokrat hükümeti kurulduğunu ve erken parlamento seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlık yapıldığını açıkladı.

Ortadoğu`da yaşanan değişimlerin başından bu yana biz Mısır halkının özgür ve demokratik bir şekilde meşru yollardan daha iyi yaşam taleplerini destekledik. Rusya`nın bu pozisyonu prensip olarak değişmeden kalıyor. Ulusal çıkarlar dikkate alınarak, siyasi, ekonomik ve sosyal problemler şiddete başvurmadan, demokratik çerçevede, hiç biri dışarıda tutulmadan tüm inançların yararına olacak şekilde adımların atılması gerekiyor." ifadelerine yer verilmişti.

CİHAN


Etiketler: Putin - Vladimir Putin - Mısır - Mısır darbesi - Mursi - Dünya - Darbe
Kaynak: CHA

Diğer DÜNYA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir