sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton

Suriye`ye karşı askeri operasyon

Suriye`ye karşı askeri operasyon

Le Figaro gazetesine göre Suriye`de Esed karşıtı operasyon başlatıldı.23.08.2013 00:00

Fransız Le Figaro gazetesi, İsrail, Amerikan ve Ürdün`lü askerlerin komutanlık ettiği birliklerin Ağustos ayının ortalarından  beri Suriye`nin başkenti Şam`a doğru ilerlediğini iddia etti. Fransız gazetesi, Amerikalıların Ürdün`de gerilla eğitimi verdiği Suriye`li muhalif askerlerin Ağustos ayı ortalarında Suriye`ye giriş yaptığını kaydetti. Gazete, İsrail, Ürdün ve CİA ajanlarının komutanlık ettiği 300 kişilik ilk gurubun 17 Ağustos`ta Suriye`nin güneyinden sınırı geçtiğini aktardı. Haberde, ikinci grubun ise 19 Ağustos`ta Suriye`ye giriş yaptığı aktarıldı.

Le Figaro gazetesi, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Suriye`ye asker göndermeye yanaşmayan ve bir bölümü radikal grupların kontrolünde olan muhalif askerleri silahlandırmayı da istemeyen Amerika`nın Suriye-Ürdün sınırında kurulan kamplarda Özgür Suriye Ordusu içerisinden seçilmiş askerleri aylardır çok gizli olarak eğittiğini iddia etti. Fransız gazetesi, Beşer Esed`in olası kimyasal silah kullanımının da Suriye`nin başkentine doğru ilerleyen bu birliklerle açıklanabileceğini kaydetti.

Le Figaro gazetesinde konuşan Ortadoğu uzmanı David Rigoulet-Roze da Amerika`nın Suriye`nin güneyinde uçuşa yasak tampon bölge oluşturma isteğinin de muhalif askerlere verilen daha güvenli eğitime destek istemesiyle açıklanabileceğini söyledi. Roze, Amerika`nın Ürdün`e Patriot göndermesinin de aynı sebeple açıklanabileceği ifade edildi

Kaynak: CİHAN


Etiketler: Le Figaro gazetesi Suriye`de Aseri operayon - Ortadoğu haberleri - Ortadoğu - Suriye

Diğer DÜNYA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir