İkinci el piyasasında yaprak kıpırdamıyor

İkinci el piyasasında yaprak kıpırdamıyor

Yaz mevsimi ikinci el oto piyasasını olumsuz yönde etkiledi 26.06.2013 11:38

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, havaların sıcak olması ve tatil sezonunun başlaması sebebiyle ikinci el otoda satışların durma noktasına geldiğini söyledi.

Bursa’da oto galericileri tatil sezonunun başlamasıyla birlikte satışların gerilediğini, yaz mevsiminden beklentilerinin düşük olduğunu açıkladı. Bursa Oto Galericileri Odası Hakan Yanık, havaların sıcak olması ve tatil sezonunun açılmasının sektöre zarar verdiğini kaydederek, “Havalar sıcak, tadımız tuzumuz yok. Bursa’da resmi kayıtlı 450 tane oto galerici esnafı var. Sene başından bu yana piyasa çok kötü de değil, iyi de değil. Düşük seyretmekte. Beklentilerimize cevap verecek seviyeye ulaşamadık. Önümüzde ramazan ayı olması, okulların tatil olması ve insanların seyahate gitmesi sektöre durgunluk yaşattı” dedi.

“YAZ SEZONUNDA BEKLENTİLER DÜŞÜK”

İnternetteki satışlar sebebiyle piyasada fiyat kirliliği olduğunu kaydeden Yanık, “Yine her zamanki gibi oto satım alanında kayıt dışı satışların artması bizi olumsuz etkiliyor. Havaların sıcak olması sebebiyle insanlar galerilere gelmiyor. İnterneti daha çok tercih ediyor. Bu yüzden önümüzü fazla iyi göremiyoruz. İşlerin açılması yönünde beklentimiz var. Türkiye zor bir zamandan geçiyor. Altının ciddi anlamda değer kaybetmesi,, doların yukarı çıkması, yastık altındaki yatırımların piyasaya girmemesi ekonomiyi ciddi etkiledi. Bu yaz sezonunda beklentimiz yok” şeklinde konuştu.

İkinci el otoda fiyatların geçen seneye oranla aynı olduğunu kaydeden Yanık'ın verdiği bilgiye göre fiyatlar şöyle: "2008 model 3,16 BMW 48 bin TL, 1996 Toyota XE 12 bin TL, 2008 model Scudo 7+1 32 bin TL, 2006 Peugeot 407 1,6 Dizel 28 bin TL, 2005 model Megan 25 bin 500 TL, 2004 Caddy dizel 24 bin 500 TL."Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/ikinci-el-piyasasinda-yaprak/ekonomi/detay/1728090/default.htmEtiketler: Türkiye , ikinci el , Toyota , BMW , Peugeot , Bursa , model , insanlar , Yaz , Ramazan

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir