sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton

Marmaray`la Asya-Avrupa artık daha yakın!

Marmaray`la Asya-Avrupa artık daha yakın!

1.5 asırlık hayal bugün gerçek oldu. Asya ve Avrupa`yı birleştiren Marmaray Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan tarafından açıldı.29.10.2013 17:38

CUMHURBAŞKANI GÜL, MAKİNİST KOLTUĞUNA OTURDU

Cumhurbaşkanı Gül, Marmaray`ın ilk seferinde makinist koltuğuna oturdu. Cumhurbaşkanı Gül`e protokol üyeleri eşlik etti. Marmaray Projesi`nin Üsküdar Meydanı`nda yapılan açılışının ardından protokol üyeleri ilk sefer için Ayrılıkçeşme istasyonuna indi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizicilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Romanya Başbakanı Victor Ponta, Japonya Başbakanı Shınzo Abe ve Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud trenin makinist bölümüne yöneldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, makinist koltuğuna oturarak ilk seferi gerçekleştirirken Başbakan Erdoğan ve Binali Yıldırım da hemen yanında yer aldı. Tren saat 17.18`de ilk resmi seferini gerçekleştirirken Yenikapı İstasyonu`na doğru yola çıktı. avcılar escort

YOLCULUK YAKLAŞIK 20 DAKİKA SÜRDÜ

Protokolü taşıyan tren saat 17.39`da Yenikapı İstasyonu`na ulaşırken kırmızı halı ve çiçeklerle karşılandılar. Erdoğan`ın trenden çıkışta ve yürüyen merdivenlerde eşinin elinden tutması ve sık sık Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmut`un da koluna girmesi dikkat çekti. Yenikapı İstasyonu`nda incelemelerde bulunan devlet erkanı ve davetliler, Marmaray`ın inşası sırasında bulunan tarihi eserlerin kopyalarının sergilendiği istasyonda heykeltıraşlardan bilgi aldı. Korumaların ve gazetecilerin yoğunluğu nedeniyle istasyonda gezmekte zorlanan devlet erkanı, istasyonun çıkışında açılış gününün anısına bir plakaya imza attılar.

İLK YOLCULUKTAN NOTLAR

Marmaray, kabineden birçok bakanın ve davetli bakanın katılımıyla ilk yolcuğunda yaklaşık 500 kişiyi taşıdı. Açılıştan sonra vatandaşların trene binebileceği açıklanırken, bugün için ilk ve son sererin devlet erkanını taşıyacağı kaydedildi. Açılış günü anısında hazırlanan plakaya ilk olarak Cumhurbaşkanı Gül ardından da sırasıyla, Somalili Cumhurbaşkanı Mahmut, Japonyalı Başbakan Abe, Romanyalı Başbakan Ponta, Başbakan Erdoğan, Bakan Yıldırım ve İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş aynı kalemle imzalarını attılar. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu`nun imza töreni sırasında orada olmaması dikkat çekti.

SİRKECİ İSTASYONUNDA BEKLEDİ

Üsküdar İstasyonu`ndan devlet erkanı ile birlikte ayrılarak Yenikapı İstasyonu`na giden E 32006 nolu trenin Sirkeci istasyonunda bir süre beklediği öğrenilirken, Yenikapı İstasyonu`nda çok sayıda koruma ve gazeteci bekledi. İlk seferin vatman kabininde devlet erkanının eşleri de bulunurken Cumhurbaşkanı Gül`ün eşi açılışa katılmadı. Yolculuğa katılan milletvekili ve bakanlar Twitter hesaplarından trende ve istasyonda çektikleri fotoğrafları paylaştılar. Saat 15.00`da başlayan açılış töreni saat 18.00`da sona ererken, Cumhurbaşkanı Gül Çankaya Köşkü`ndeki Resepsiyona katılmak üzere Ankara`ya giderken, Başbakan Erdoğan ise diğer konuk devlet adamları ile baş başa görüşmeler gerçekleştireceği Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi`ne geçti.

MARMARAY`A KARDEŞ MÜJDESİ

Erdoğan, Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray`ın Üsküdar Meydanı`nda düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Marmaray`ı, İstanbul`un ve Türkiye`nin tarihine yaraşır şekilde, barışın, sevginin, dostluk ve kardeşlik üzerine inşa ettiklerini söyledi.

"Bu büyük eser, önce Türkiye`nin eseri olduğu kadar, insanlığın bir eseridir" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizi sevsin ya da sevmesin, bizi beğensin ya da beğenmesin, bize oy versin ya da vermesin, İstanbul ve Türkiye`deki her bir kardeşim, gönül rahatlığı içinde bu büyük yatırımla gurur duysun. Biz, bu büyük projeyi, bu asrın projesini başlatan ve tamamlayan olduk ama biliniz ki 150 yıl önce hayalini kurandan bugün bu projeyle aynı şehirde, aynı ülkede, aynı dönemde yaşayana kadar herkes, bu gurur verici tabloda pay sahibidir. Allahımıza hamdolsun. Marmaray hepimizin eseri, milletimizin eseri, ülkemizin eseridir. Her zaman bir şey söylüyoruz, hatırlayın: `Biz bu milletin efendisi değiliz, biz bu milletin hizmetkarıyız`. Biz, bunu yapıyoruz. Bu hizmetkarlık, Marmaray`da son olmayacaktır. Denizin altına inşa edeceğimiz diğer tüp geçitle de inşallah en kısa zamanda Marmaray`a bir kardeş kazandıracağız."

100. yıl dönümünü daha büyük eserlerle kutlayacağız

Erdoğan, üçüncü köprüyü, havalimanını, körfez geçişini ve İzmir Otoyolu`nu tamamlayıp, küresel ölçekli projelere yenilerini ekleyeceklerini bildirerek, "Ankara, Eskişehir ve Konya gibi sadece birkaç ay içinde İstanbul`u da hızlı trene, inşallah hedefimiz, yıl sonuna kadar kavuşturacağız. Sivas, Bursa, İzmir`i de hızlı trenle inşallah tanıştıracağız. Cumhuriyetimizin 90`ıncı kuruluş yıl dönümünü Marmaray`la taçlandırırken, 100`üncü kuruluş yıl dönümünü, daha büyük, daha gurur verici eser ve yatırımlarla kutlayacağız" diye konuştu.
Etiketler: tüp geçit Başbakan Recep Tayyip Erdoğan - marmaray - marmaray açıldı -

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir